2018 LA Cup Rhythmic Gymnastics Invitational
Event Invormation Music & D-Forms Submission Event Rotation & Awards Schedule Event Competitors Group Rotations Competition Results
Event Location
Event Registration & Submissions
2018 LA CUP
Rhythmic  Gymnastics Grand Championships
Thursday March 29th to Sunday April 1st 2018
Thursday March 29th, 2018
Star Time End Time Age Category/Group
  2:30 PM Gym Opens  for Warm-up
  3:30 PM Judges Meeting
4:00 PM 5:15 PM Level 3 - Group A (Floor, Rope, Ball)
    (DEA, LLM, NEV, PUR, RAL)
5:30 PM 6:00 PM Level 3 Grand Championships Awards (Upstairs Award Room)
5:15 PM 6:45 PM Level 4 - Group A (Floor, Ball, Hoop)
    (BAG, DEA, DIA, EMC, GOLD, KSGA, LLM, SDR)
6:45 PM 6:55 PM Judges 10 Min Break
6:15 PM 8:20 PM Level 4 - Group B (Floor, Ball, Hoop)
    (ISG, LLM, LAL, NEV, PUR, RAL)
8:20 PM 8:25 PM Level 4 Team March Out (Main Gym)
8:25 PM 9:00 PM Level 4 Grand Championships Awards (Main Gym)
  8:45 PM Judges Dinner
Friday March 30th, 2018
Star Time End Time Age Category/Group
  7:30 AM Gym Opens  for Warm-up
  8:00 AM Judges Meeting
8:30 AM 10:16 AM Level 5 - Group A (Floor, Hoop, Ball, Clubs)
    (DEA, EKT, EMC, EUR, LAL, KSGA)
10:16 AM 11:52 AM Level 5 - Group B (Floor, Hoop, Ball, Clubs)
    (GOLD, ISG, LLM,  MAP, NEV, RAM, RHO)
11:52 AM 11:57 AM Judges 5 Min Break
11:57 AM 1:33 PM Level 5 - Group C (Floor, Hoop, Ball, Clubs)
    (RAL, SDR )
1:35 PM 1:40 PM Level 5 Team March Out (Main Gym)
1:40 PM 2:20 PM Level 5 Grand Championships Awards (Main Gym)
1:35 PM 2:15 PM Judges 45 Min Lunch Break
2:15 PM 4:30 PM Level 6 - Group A (Floor, Rope, Ball, Ribbon)
    (BAG, EMC, EVR, GOLD, INTR, KSGA)
4:30 PM 6:46 PM Level 6 - Group B (Floor, Rope, Ball, Ribbon)
    (ISG, LAR, LAL, MAP, NEV, NOE, RAL, RHO, SDR)
6:45 PM 6:55 PM Judges 10 Min Break
6:55 PM 7:00 PM FIG Group - EMC (Clubs)
7:00 PM 7:05 PM JO Advanced Group - NOE (Floor)
7:05 PM 7:10 PM AGG Group Team Grace I - EMC
7:10 PM 7:15 PM FIG Group - EMC (Rope)
7:15 PM 7:20 PM JO Advanced Group - NOE (Ball/Hoop)
7:20 PM 7:25 PM AGG Group Team Grace II - EMC
7:30 PM 7:35 PM Level 6 & Group Team Marc Out (Main Gym)
7:35 PM 8:15 PM Level 6 Grand Championships Awards (Main Gym)
7:30 PM 9:30 PM Judges Dinner
Saturday March 31th, 2018
Star Time End Time Age Category/Group
  7:30 AM Gym Opens  for Warm-up
8:00 AM 8:30 AM Judges Meeting
8:30 AM 9:37 AM Level 7 - Group A (Floor, Hoop)
    (ARR, CAR, DEA, EUR, EVR, GOLD, ISG, KSGA)
9:37 AM 10:42 AM Level 7 - Group B (Floor, Hoop)
    (LAL, MAP, NEV, NOE, PUR, RAM, SDA)
10:42 AM 10:47 AM Judges 5 Min Break
10:47 AM 11:43 AM Level 7 - Group C (Floor, Hoop)
    (RAL, RGA, RCR, SDR)
11:43 AM 12:13 PM Judges 30 Min Lunch Break
12:13 PM 1:05 PM Level 8 - Group A (Floor, Rope)
    (CAR, EMC, LAR, PUR)
1:05 PM 1:57 PM Level 8 - Group B (Floor, Rope)
    (BAG, EUR, LAL, MAP, RAL, RCR)
1:57 PM 2:53 PM Level 8 - Group C (Floor, Rope)
    (NEV, RAM, RHO, SDA, SDR, YST)
2:53 PM 2:58 PM Judges 5 Min Break
3:15 PM 3:45 PM Level 8 Floor & Rope Awards (Upstairs Award Room)
2:58 PM 4:08 PM Level 9 Hope, Jr & Sr - Group A (Hoop, Ball)
    (BAG, CAR, CHAN, DEA, EMC, EVR, MAP)
4:08 PM 5:15 PM Level 9 Hope, Jr & Sr - Group B (Hoop, Ball)
    (EUR, ISG, LAR, TEX)
5:15 PM 6:11 PM Level 9 Hope, Jr & Sr - Group C (Hoop, Ball)
    (NOE, PUR, RAL)
6:11 PM 6:21 PM Judges 10 Min Break
6:21 PM 7:20 PM Level 9 Hope, Jr & Sr - Group D (Hoop, Ball)
    (GOLD, LAL, RAM, RHO, RCR, SDR,  YST)
7:20 PM 7:23 PM FIG Group - EMC (Clubs)
7:23 PM 8:30 PM Level 10 Jr & Sr - Main Event (Hoop, Ball)
    (CAR, COM, EMC, EUR, EVR, ISG, PUR, RGA, RHO, SDR, YST)
8:02 PM 8:06 PM FIG Group - EMC (Rope)
Sunday April 1st, 2018
Star Time End Time Age Category/Group
  7:30 AM Gym Opens  for Warm-up
8:00 AM 8:30 AM Judges Meeting
8:30 AM 9:33 AM Level 7 - Group C (Ball, Clubs)
    (RAL, RGA, RCR, SDR)
9:33 AM 10:40 AM Level 7 - Group B (Ball, Clubs)
    (LAL, MAP, NEV, NOE, PUR, RAM, SDA)
10:40 AM 11:47 PM Level 7 - Group A (Ball, Clubs)
    (ARR, CAR, DEA, EUR, EVR, GOLD, KSGA)
12:05 PM 12:35 PM Level 7 Floor, Hoop, Ball, Clubs & All-Around Awards (Upstairs Award Room)
11:47 PM 11:57 PM Judges 10 Min Break
11:57 PM 12:53 PM Level 8 - Group C (Ball, Ribbon)
    (NEV, RAM, RHO, SDA, SDR, YST)
12:53 PM 1:45 PM Level 8 - Group B (Ball, Ribbon)
    (BAG, EUR, LAL, MAP, RAL, RCR)
1:45 PM 2:37 PM Level 8 - Group A (Ball, Ribbon)
    (CAR, EMC, LAR, PUR)
2:37 PM 3:15 PM Judges 38 Min Lunch Break
2:37 PM 2:40 PM Level 7 & 8 Team March Out
2:40 PM 3:15 PM Level 8 Ball, Ribbon & All-Around Awards (Main Gym)
2:40 PM 3:15 PM Level 7 & 8 Grand Championship Awards (Main Gym)
3:15 PM 4:11 PM Level 9 Hope, Jr & Sr - Group C (Clubs, Ribbon)
    (NOE, PUR, RAL)
4:11 PM 5:10 PM Level 9 Hope, Jr & Sr - Group D (Clubs, Ribbon)
    (GOLD, LAL, RAM, RHO, RCR, SDR,  YST)
5:10 PM 6:20 PM Level 9 Hope, Jr & Sr - Group A (Clubs, Ribbon)
    (BAG, CAR, CHAN, DEA, EMC, EVR, MAP)
6:20 PM 7:27 PM Level 9 Hope, Jr & Sr - Group B (Clubs, Ribbon)
    (EUR, ISG, LAR, TEX)
7:27 PM 7:32 PM Judges 5 Min Break
7:32 PM 7:35 PM FIG Group - EMC (Clubs)
7:35 PM 8:35 PM Level 10 Jr & Sr - Main Event (Clubs, Ribbon)
    (CAR, COM, EMC, EUR, EVR, ISG, PUR, RGA, RHO, SDR, YST)
8:05 PM 8:04 PM FIG Group - EMC (Rope)
8:35 PM 9:15 PM Level 9 &10 Clubs, Ribbon & All-Round Awards (Main Gym)
8:35 PM 9:15 PM Level 9 Jr Grand Champion Awards (Main Gym)

Sponsor Ad @ RhythmicIntensive.com


Host Team Hotel Local Attractions Great Local Restaurants Event Video & Photography Rhythmic Gymnastics Equipment & Supplies
Quick Links
Event Sponsors