2018 LA Cup Rhythmic Gymnastics Invitational
Event Invormation Music & D-Forms Submission Event Rotation & Awards Schedule Event Competitors Group Rotations Competition Results
Event Location
Event Registration & Submissions
COMPETITION RESULTS.................

A personal thank you from all of us at Rhythmic Academy for making the 2018 LA Cup Grand Championships a great success. This year the event featured almost 450 athletes and 35 clubs from across the globe, we hope you, your gymnast and parents enjoyed the competition and wish everyone continued success the rest of the season.

Special congratulations to the LA Cup Grand Champions and All-Stars from each levels and their respected coaches.

LEVEL 3

  • Shabranskaya, Amelia - Grand Champion (RAL)
  • Sanidad, Ziamora - Grand Champion (NEV)
  • Sanchez, Ariel - 3rd Place All-Around (RAL)
  • Levin, Gabriella - Level 3 All Star (RAL)
  • Hansen, Emily - Level 3 All Star (RAL)
  • Tanner, Natalia - Level 3 All Star (NEV)
  • Roytman, Katherine - Level 3 All Star (RHP)
  • Reznik, Paulina - Level 3 All Star (RAL)
  • Tatevossian, Alexa - Level 3 All Star (NEV)
  • Rodriguez, Camila - Level 3 All Star (LLM)
  • Reyes, Isabella - Level 3 All Star (PUR)
  • Brodskiy, Sasha - Level 3 All Star (RAL)

LEVEL 4

  • Im, Angelina - Grand Champion (GOLD)
  • Eloyan, Ellen - 2nd Place All-Around (DEA)
  • Zolotarenko, Nicole - 3rd Place All-Around (RAL)
  • Rojas, Mariela - 4th Place All Star (PUR)
  • Magsaysay, Alessandra - 5th Place All Star (RAL)
  • Weber, Josephine - 6th Place All Star (RAL)
  • Tejada, Kiara - 7th Place All Star (LAL)
  • Badalyan, Gohar - 8th Place All Star (RAL)
  • Decker, Saya - 9th Place All Star (LAL)
  • Yakubyan, Juliet - 10th Place All Star (DEA)
  • Miro, Victoria - 11th Place All Star (PUR)
  • Zheng, Mona - 12th Place All Star (EMC)

    COMPETITION RESULTS - LEVEL 4

LEVEL 5

  • Wohon-baker, Chloe - Grand Champion (RHO)
  • De La Rosa, Natalie - 2nd Place All-Around (RAL)
  • Castaneda, Ana Paula - 3rd Place All-Around (EMC)
  • Terry, Leah - 4th Place All Star (GOLD)
  • Franklin, Jayla - 4th Place All Star (RAL)
  • Zakarian, Kamela - 6th Place All Star (NEV)
  • Cabrera-Antkowiak, Mara - 7th Place All Star (SDR)
  • Lee, Katerina - 7th Place All Star (SDR)
  • Voronova, Nika - 9th Place All Star (RAM)
  • Harutyunyan, Anita - 10th Place All Star (NEV)
  • Evensvold, Mallory - 11th Place All Star (NEV)

    COMPETITION RESULTS - LEVEL 5

LEVEL 6

  • Kim, Taya - Grand Champion (GOLD)
  • Guyumjian, Lily - 2nd Place All-Around (LAR)
  • Jing, Lisa - 3rd Place All-Around (GOLD)
  • Morales, Juliet - 4th Place All Star (RAL)
  • Serper, Maria - 5th Place All Star (EVR)
  • Likhvareva, Ekaterina - 6th Place All Star (RHO)
  • Chang, Kasey - 7th Place All Star (RHO)
  • Khatchikian, Sofia - 8th Place All Star (RHO)
  • Kirakosian, Elizabeth - 9th Place All Star (LAR)
  • Tanner, Sophie - 10th Place All Star (NEV)
  • Miotto, Caterina - 11th Place All Star (NOE)

    COMPETITION RESULTS - LEVEL 6

LEVEL 7

  • Vilutyte, Medeine - Grand Champion (RAM)
  • Rusak, Erika - 2nd Place All-Around (EVR)
  • Konstantopoulou, Dimitra - 3rd Place All-Around (RAL)
  • Harutyunyan, Angelina - 4th Place All Star (NEV)
  • Abramian, Ana - 5th Place All Star (RAL)
  • Moon, Malia - 5th Place All Star (SDA)
  • Feldstein, Lucia - 6th Place All Star (SDR)
  • Chan, Kayla - 7th Place All Star (RCR)
  • Negron, Abigail - 8th Place All Star (PUR)
  • Santa, Valeria - 9th Place All Star (PUR)
  • Semenova, Alisa - 10th Place All Star (ISG)
  • Valkov, Martha - 11th Place All Star (CAR)

    COMPETITION RESULTS - LEVEL 7

LEVEL 8

  • Chu, Megan - Grand Champion (EMC)
  • Cheng, Katherine - 2nd Place All-Around (CAR)
  • Balikian, Elizabeth - 3rd Place All-Around (RAL)
  • Kramer, Lauren - 4th Place All Star (EMC)
  • Karaseva, Daria - 5th Place All Star (RAM)
  • Konstantopoulou, Eleni - 6th Place All Star (RAL)
  • Li, Sabrina - 7th Place All Star (SDR)
  • Daryaeva, Alexandra - 8th Place All Star (MAP)
  • Kogan, Ariana - 8th Place All Star (SDA)
  • Santa, Valeria - 9th Place All Star (PUR)
  • Kim, Fiona - 10th Place All Star (LAL)
  • Florance, Vivien - 11th Place All Star (BAG)

    COMPETITION RESULTS - LEVEL 8

LEVEL 9 HOPE & JUNIORS

  • Dragan, Christina - Grand Champion (ISG)
  • Ruggieri, Chiara - 2nd Place All-Around (RAL)
  • Gridina, Valeria - 3rd Place All-Around (RAM)
  • Herkenhoff, Nicole - 4th Place All Star (EUR)
  • Zhu, Katherine - 5th Place All Star (EMC)
  • Palyan, Kristina - 6th Place All Star (RAL)
  • Piskoulian, Emilia - 7th Place All Star (RAL)
  • Wilson, Emily - 8th Place All Star (MAP)
  • Yang, Mikayla - 9th Place All Star (TEX)
  • Kimura, Kirin - 10th Place All Star (EMC)
  • Pogosian, Abby - 11th Place All Star (RAL)

LEVEL 9 SENIORS

  • Stolys, Nicole - Grand Champion (YST)
  • Hayrapetyan, Anahit - 2nd Place All-Around (RHO)
  • Ivanova, Elizabet - 3rd Place All-Around (EMC)
  • Shvedov, Michelle - 4th Place All Star (RHO)
  • Tian, Jessica - 5th Place All Star (NOE)
  • Zhou, Baifan - 6th Place All Star (NOE)
  • Rudly, Isabella - 7th Place All Star (YST)
  • Tamir, Khuslen - 8th Place All Star (LAL)
  • Harutunian, Cody - 9th Place All Star (DEA)
  • Min, Christina - 10th Place All Star (RAL)
  • Chtilianova, Magdalena - 11th Place All Star (EMC)

    COMPETITION RESULTS - LEVEL 9

LEVEL 10 JUNIORS

  • Hopkins-Wilkins, Lennox - Grand Champion (EVR)
  • Pavlovcic, Helena - 2nd Place All-Around (CAR)
  • Dragan, Annaliese - 3rd Place All-Around (ISG)
  • Tijam, Jessica - 4th Place All Star (SDR)
  • Wang, Angela - 5th Place All Star (EMC)
  • Kay, Neleh - 6th Place All Star (CAR)
  • Itkin, Michelle - 7th Place All Star (SDR)
  • Allins, Elizabeth - 8th Place All Star (CAR)

LEVEL 10 SENIORS

  • Chan, Heather - Grand Champion (EMC)
  • Dussan, Lina - 2nd Place All-Around (COM)
  • Muradyan, Ani - 3rd Place All-Around (RHO)
  • Tozlovan, Gabriela - 4th Place All Star (RGA)
  • Assadoullaev, Gabrielle - 5th Place All Star (YST)

    COMPETITION RESULTS - LEVEL 10

FIG JR GROUP

Emerald City (EMC) - Grand Champion

  • Ivanova, Anastasiya
  • Kim. June
  • Militeeva, Alexandra
  • Militeeva, Valerie
  • Ngo, Vianna
  • Peng, Ellen

JO ADVANCED GROUP

North East Rhythmics (NOE) - Grand Champion

  • Jiang, Juliet
  • Liang, Alexandra
  • Shimron, Maya
  • Tian, Jessica
  • Yu, Vanessa
  • Zhou, Baifan

AGG GROUP

Emerald City (EMC) - Grand Champion

Host Team Hotel Local Attractions Great Local Restaurants Event Video & Photography Rhythmic Gymnastics Equipment & Supplies
Quick Links
Event Sponsors