LA CUP 2020 ROTATION SCHEDULE

UPDATED - 02/26/2020 @ 1:20 PM

 

THURSDAY MARCH 26TH, 2020

 

·         Gym Opens - 4:30 PM (4:30 PM Athlete Check-In)

·         Judges/Staff Meeting - 5:30 PM to 6:00 PM

·         Level 3 - Group A (BUR, EUR, RAL Temple City - All Events) - 6:00 PM to 7:18 PM

·         Level 3 - Group B (NIM, RAL Van Nuys - All Events) - 6:40 PM to 7:55 PM

·         Level 3 Team March Out - 7:55 PM to 8:05 PM (Main Gym)

·         Level 3 Ages Division Award & Grand Champion Award - 8:05 PM to 8:30 PM (Main Gym)

·         End of Competition - 8:30 PM

·         Level 7-10 Open Training - 8:00 PM to 10:00 PM

 

* Level 3 athletes will compete in pairs on “split” carpets (2 girls per rotation)

 

FRIDAY MARCH 27TH, 2020

 

·         Gym Opens - 7:30 AM (7:00 AM Athlete Check-In)

·         Judges/Staff Meeting & Breakfast - 8:00 AM to 8:30 AM

·         Level 5 Group A (Kiev Sports Club, NEV, NIM - ALL EVENTS) - 8:30 AM to 9:42 AM

·         Level 5 Group B (BAG, CAR, EUR - ALL EVENTS) - 9:42 AM to 10:55 AM

·         Judges Break - 5 Minutes - 10:55 AM to 11:00 AM

·         Level 5 Group C (DEA, ISRG, SDR - ALL EVENTS) - 11:00 AM to 12:12 PM

·         Level 5 Group D (BVO, LAR, LA LUNA, RAL - ALL EVENTS) - 12:12 PM to 1:24 PM

·         Level 5 Team March Out - 1:25 PM to 1:30 PM (Main Gym)

·         Level 5 Age Division & Grand Champion Awards - 1:30 PM to 2:00 PM (Main Gym)

·         Judges Lunch Break – 35 min - 1:25 PM to 2:00 PM

·         Level 6 - Group A (BAG, DEA, Kiev Sports School 13, NEV, NIM, ZRGA - ALL EVENTS) - 2:00 PM to 3:36 PM

·         Level 6 - Group B (CAR - ALL EVENTS) - 3:36 PM to 5:28 PM

·         Judges Dinner Break - 20 Minutes - 5:28 PM to 5:48 PM

·         Level 6 - Group C (DIA, EUR, RAL, RAM - ALL EVENTS) - 5:48 PM to 7:40 PM

·         Level 6 - Group D (BVO, ISRG, LA LUNA, RGA, SDR - ALL EVENTS) - 7:40 PM to 9:32 PM

·         Level 6 Team March Out - 9:32 PM to 9:37 PM (Main Gym)

·         Level 6 Age Division & Grand Champion Awards - 9:37 PM to 10:00 PM (Main Gym)

·         End of Friday Competition - 10:00 PM

·         Level 7-10 Open Training - 9:30 to 10:30 PM

 

PLEASE NOTE... Level 5 athletes will compete in pairs on "separate" carpets when music is the same for both athletes (1 girl per carpet). Level 4 athletes will compete in pairs on “split” carpets (2 girls per rotation).  Please Check your team rotation to make sure we have the correct music pairing.

 

To accommodate all registered athletes’ level 9 Jr's will only perform ball, clubs and ribbon. Please review the rotation schedule below to familiarize yourself with your team group assignment and start times.

 

SATURDAY MARCH 28TH, 2020

 

·         Gym Opens - 7:30 AM (7:00 AM Athlete Check-In)

·         Judges/Staff Meeting & Breakfast - 8:00 AM to 8:15 AM

·         Level 4 Group A (EUR - ALL EVENTS) - 8:15 AM to 9:23 AM

·         Level 4 Group B (ISRG, LAR, LASG - ALL EVENTS) - 8:50 AM to 9:54 AM

·         Level 4 Group C (BVO, RAL Van Nuys - ALL EVENTS) – 9:54 AM to 10:56 AM

·         Level 4 Group D (BUR, DIA, NIM, RAL Temple City - ALL EVENTS) - 10:25 AM to 11:30 AM

·         Beginner Group – Floor & Ball - 10:56 AM to 11:33 AM

·         Beginner Group & Level 4 Age Division & Grand Champion Awards - 11:45 PM to 12:15 PM  (Lobby)

·         Judges Break - 5 Minutes - 11:33 AM to 11:38 AM

·         Level 7 Group A (CAR, EUR, Kiev Sports School 13 - Floor & Hoop) - 11:38 AM to 12:38 PM

·         Level 4 Team March Out – 12:40 PM to 12:45 PM (Main Gym)

·         Leve 4 Grand Champion Awards - 12:45 PM to 1:00 PM (Main Gym)

·         Judges Lunch Break - 22 Minutes - 12:38 PM to 1:00 PM

·         Level 7 - Group B (BVO, LA LUNA, RAL, SDR, TCR, ZRGA - Floor & Hoop) - 1:00 PM to 2:00 PM

·         Level 7 - Group C (DIA, BAG, BUR, ISRG, NEV - Floor & Hoop) - 2:00 PM to 3:00 PM

·         Level 7 Age Awards for Floor & Hoop - 3:15 PM to 3:45 PM (Lobby)

·         Level 8 Group A (BVO, BUR, CAR, KHERSON, NEV- Floor & Ball) - 3:00 PM to 4:08 PM

·         Level 8 Group B (EMC, ISRG, Kiev Sports School 13, LA LUNA, RAL, RHO, TCR- Floor & Ball) - 4:08 PM to 5:12 PM

·         Judges 3 Minute Break - 5:15 PM to 5:15 PM

·         Level 9 Jr. Group A (DIA, EMC, EUR, Kiev Sports School 13 - Ball) & Level 9 Jr. Group B (BVO, BUR, LA LUNA, LASG, RAL, TCR – Clubs) - 5:15 PM to 6:15 PM

·         Level 9 Jr. Group C (CAR, RGA, SDR - Ball) & Level 9 Jr. Group D (BAG, LAR, ISRG, NEV, RAM, RCR, RHO - Clubs) - 6:15 PM to 7:15 PM

·         Judges Dinner Break - 7:15 PM to 7:30 PM

·         Level 10 FIG Jr. (Rope & Ball) - 7:30 PM to 8:26 PM

·         Level 10 FIG Sr. (Hoop & Ball) - 8:26 PM to 9:34 PM

·         Level 9 Sr. (Hoop & Ball) - 9:34 PM to 10:18 PM

·         End of Saturday Competition - 10:18 PM

 

SUNDAY MARCH 29TH, 2020

 

·         Gym Opens - 7:30 AM (7:00 AM Athlete Check-In)

·         Judges/Staff Meeting & Breakfast - 8:00 AM to 8:30 AM

·         Level 8 Group B (Clubs & Ribbon) - 8:30 AM to 9:34 AM

·         Level 8 Group A (Clubs & Ribbon) 9:34 AM to 10:42 AM

·         Level 8 Age Awards for Floor, Ball. Clubs, Ribbon & All-Around - 10:55 AM to 11:35 AM (Lobby)

·         Judges Break - 5 Minutes - 10:42 AM to 10:47 AM

·         Level 7 Group C (Ball & Clubs) - 10:47 AM to 11:47 AM

·         Level 7 Group B (Ball & Clubs) - 11:47 AM to 12:47 PM

·         Level 7 Group A (Ball & Clubs) - 12:47 PM to 1:47 PM

·         Level 7 Age Awards for Ball & Clubs & All-Around - 2:00 PM to 2:40 PM (Lobby)

·         Judges 5 Minute Break - 1:47 PM to 1:52 PM

·         Level 9 Jr Group D (Ball & Ribbon) - 1:52 PM to 2:55 PM

·         Judges 30 Minute Lunch Break - 2:55 PM to 3:25 PM

·         Level 7 & 8 Team March Out - 2:55 PM to 3:05 PM (Lobby)

·         Level 7 & 8 GRAND CHAMPION AWARDS - 3:05 PM to 3:25 PM (Main Gym)

·         Level 9 Jr Group C (Clubs & Ribbon) - 3:25 PM to 4:25 PM

·         Level 9 Jr Group B (Ball & Ribbon) - 4:25 PM to 5:25 PM

·         Judges 5 Minute Break - 5:25 PM to 5:30 PM

·         Level 9 Jr Group A (Clubs & Ribbon) - 5:30 PM to 6:30 PM

·         Level 9 Jr. Age Awards for Ball, Clubs, Ribbon & All-Around - 6:25 PM to 7:00 PM (Lobby)

·         Level 10 FIG Jr. (Clubs & Ribbon) - 6:30 PM to 7:26 PM

·         Judges Break - 15 Minutes - 7:26 PM to 7:41 PM

·         Level 9 Jr Team March Out - 7:26 PM to 7:31 PM (Main Gym)

·         Level 9 Jr GRAND CHAMPION AWARDS - 7:30 PM to 7:41 PM (Main Gym)

·         Level 10 FIG Sr. (Clubs & Ribbon) - 7:41 PM to 8:50 PM

·         Level 9 Sr. (Clubs & Ribbon) - 8:49 PM to 9:33 PM

·         Level 9 & 10 Jr & Sr Team March Out - 9:33 PM to 9:40 PM (Main Gym)

·         Level 9 & 10 Jr/Sr Grand Champion Awards - 9:40 PM to 10:00 PM (Main Gym)

·         End of Sunday Competition - 10:00 PM

 

** Team Warm-up is 90 minutes before the start of group rotation, also our competitions normally run 15 to 30 minutes earlier.  Please plan your arrival accordingly and visit the event website for the latest schedule and rotation updates.  The web site has a live rotation feed from the KSIS database for real-time status.